Yoga

ÖNCE RUH SAĞLIĞIDIR OYSA İNSANI HAYAT ENERJİSİ İLE DOLDURAN .

 

Meditasyonun en etkili olduğu yöntemlerden biri olan yoga, birçok olumlu etkiye de sahiptir. Doğru nefes alıp vermenin tekniğini öğreten yoga, bu sayede kalp atışlarının düzene girmesini sağlar. Sinir sistemindeki gevşemeler sayesinde de panik atak, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların atlatılmasında kolaylık sağlamaktadır.

Özellikle hamile bayanların yaptığı yoga, doğru duruşun öğrenilmesi bakımından, doğum sırasında ve doğum sonrasında annenin kendisini rahat hissetmesinde etkilidir. Tüm bu faydalara sahip yoga ile ilgili ilk kavramlar M.Ö. 900 ve 500 yılları arasına dayanmaktadır.

Budizm’in ise yoga ile ilgisi oldukça fazladır. Bu dine ait eski metinlerde meditasyon ile ilgili terimler yer aldığı tespit edilmiştir. Belirli günlerde düzenli olarak yapılan yoga ciddi anlamda rahatlama sağlayacaktır. Öncelikle buna inanmakla işe başlamak gerekir.

Yoga insanların ruhen ve bedenen arınmış, dinlenmiş ve tüm duyularının açılmış olmasına fayda etmektedir. Stresle başa çıkmayı öğretmekle beraber stresi azaltmak gibi bir etkisi de vardır. Özellikle hamile YADA ÇOK STRESLİ ORTAMLARDA ÇALIŞAN BAY VE BAYANLARDA doğru nefes alma ve doğru duruşu öğretmesi bakımından faydalıdır. Doğum sırasında ve sonrasında daha rahat etmeyi hedefler. Doğum korkusunun neden olduğu stresin yok olmasına ve kasların gevşemesine fayda sağlamaktadır.

Yoga denilince akla ilk gelen ıımmmmm olgusu aslında bir meditasyon şeklidir ve yogada meditasyon olabilrde olmayabilirde ve kişinin beklentisine göre bir akıuş düzenlenebilir . Yoga nasılsa sadece oturucam diye düşünen kişilerde ilk akışta tamamen farklı olduğunu ve kaslarını çok güzel çalıştırdığını ispatlayan bir yöntemdir .